ماشین داری

موارد بیست‌گانة نگهداری از خودرو یا همان «ماشین‌داری»ِخودمان
به طبع رسیده در دفترچه‌های راهنمای خودرو

1. از به حرکت در آوردن خودرو باشتاب اولیة بالا (take off) که باعث صدمه‌دیدن و فرسوده‌شدن بسیاری از قطعات، مانند کلاچ، موتور، جعبه‌دنده، پلوس، پیستون‌ها و... می‌شود خودداری کنید.
2. تعویض‌دنده‌ها را در دور موتور مناسب انجام دهید. بهتر است دور موتور در شیب تخت و ملایم بین 1500 تا 3500 (بسته به سرعت خودرو) باشد. عمر موتور و مصرف بنزین در شرایط پرشتاب (حرکت با دندة معکوس) به ترتیب بسیار کم و بسیار زیاد خواهد بود.
3. هرگز با استفاده از ترمز دستی خودروی در حرکت را متوقف نکرده یا مسیر آن را تغییر ندهید.
4. رعایت احتیاط در رانندگی و رانندگی با سرعت متناسب که عموماً مترادف سرعت پایین‌تر است و اجتناب از تصادفات، مهمترین عامل طول عمر خودروی شما خواهد بود.
5. در صورتی که خودرو به هر دلیلی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، ضروری است هر سه روز، به مدت پنج تا ده دقیقه روشن‌شده و درجا کار کند. این عمل موجب جلوگیری از تخلیة باطری می‌گردد.
6. تنظیم موتور، بازبینی فیلترهای روغن و هوا، بازبینی روغن‌های موتور و ترمز و کلاچ، بازبینی مایع خنک‌کنندة خودرو، تنظیم فشار باد لاستیک‌ها در دوره‌های متناسب و به صورت متوالی ضروری است.
7. رعایت سرعت زیر 5 کیلومتر در ساعت، در دست‌اندازها و عبور از مسیرهای ناهموار و پردست‌انداز با همین سرعت موجب افزایش عمر و دوام قطعات جلوبندی و کمک‌فنرها می‌گردد.
8.  در توقف بالای ده ثانیه موتور خودرو را از جعبه دنده خلاص کنید و در توقف بالای سه دقیقه موتور را خاموش نمایید.
9. از هل‌دادن خودرو برای روشن‌کردن آن به هنگام تخلیة باطری جدا خودداری کنید. توصیه می‌گردد در این صورت با اتصال باطری به باطری خودروی دیگر خودرو را روشن کرده یا باطری را تعویض نمایید.
10. از مراجعه به تعمیرگاه‌های نامطمئن خودداری نمایید.
11. از به کار بردن قطعات یدکی غیر استاندارد و فرسوده خودداری نمایید.
12. از دستکاری، تغییر و یا حذف قطعات سیستم آلایندة خودرو، خودداری نمایید. همچنین از دستکاری شاسی خودرو، بالا و خصوصاً پایین آوردن آن پرهیز کنید.
13. از گرداندن فرمان خودرو تا حدنهایی آن اجتناب کنید. خصوصاً سعی کنید در سرعت‌های بالای 50 کیلومتر هرگز دورنزنید. همچنین از دورزدن و ترمزکردن همزمان پرهیزنمایید. این اعمال به سیستم تنظیم شتاب در گردش خودرو لطمه وارد می‌کند و در نهایت موجب استهلاک لاستیک‌ها، لنت‌ها، پولوس، و قطعات انتقال قدرت خواهد شد.
14. از برداشتن سرباطری به مدت طولانی خودداری نمایید.
15. از کنجکاوی نمودن، جداکردن در کانتورها، فیوزها و باز و بسته کردن قطعات موتور خودداری کنید.
16. سعی کنید یا به صورت همیشگی یا دست کم با مصرف هر 9 باک کامل بنزین بدون سرب، از بنزین سوپر برای خودرو استفاده نمایید.
17. از  حمل و نقل بار زیاد یا تردد با سرنشین نامتناسب با ظرفیت خودرو، اجتناب نمایید.
18. رانندگی در سرازیری با موتور خاموش موجب استهلاک شدید قطعات مکانیکی خواهد شد.
19. توقف خودرو به مدت طولانی در محیط بسیارگرم یا بسیارسرد، یا در تابش مستقیم آفتاب داغ، موجب استهلاک چرخ‌ها و قطعات مکانیکی خواهد شد. سعی کنید در این شرایط، دست کم از روکش محافظ خودرو استفاده نمایید.
20. شتاب منفی (ترمزهای شدید و ناگهانی) به موتور و خصوصاً لاستیک‌ها و قطعات مکانیکی و جلوبندی فشار وارد می‌کند. با سرعت متناسب رانندگی کنید تا کمتر مجبور باشید از ترمزها استفاده کنید.

نکتة پایانی:
رانندگی پرشتاب، مهلک‌ترین سم برای سلامتی خودروی شماست.
سعی کنید هرگز پرشتاب رانندگی نکنید.

===============

* پاورقی:

نکتة قابل توجه در مطالبی که نقل شد آن است که در هیچ‌یک از موارد نقل شده به نظافت داخلی و خارجی خودرو اشاره نشده است... نتیجه آنکه نگهداری از خودرو در نظر عوام با آنچه متخصصان می‌گویند متفاوت است.

/ 5 نظر / 21 بازدید
دوشنبه

8. در توقف بالای ده ثانیه موتور خودرو را از جعبه دنده خلاص کنید و در توقف بالای سه دقیقه موتور را خاموش نمایید. من از وقتی ثانیه شمار میرفت رو هشتاد ماشین رو میذاشتم تو دنده یک !!! :دی که وقتی چراغ سبز نشه آقایونی که پشت سر تو مااشیناشون بودن هی بوق نزنن! که راه بیفت!!! :دی

دوشنبه

رانندگی پرشتاب، مهلک‌ترین سم برای سلامتی خودروی شماست. خیلی هم خوب :دی

نیره

تفکر عوام با حقیقت در بسیاری از موارد متفاوت است این هم یکی دیگه ش

شنبه

الان چه باید کرد؟ نباید ماشین شست؟ باید ماشین را شست؟ ماشین را دستمال تر بکشیم؟ آب بریزیم روی سر ماشین؟ از جوب کنار اتوبان استفاده کنیم؟ نبریم کارواش؟ ببریم موتور شویی؟ کف ماشین پوست پرتقال بریزیم؟ نریزیم؟

دوشنبه

آره مثلا اکثرا بعد از خرید ماشین میرن تو جاده ها ماشینشونو آب بندی کنن!!!! تا وقتی عقربه سرعت به تهش نچسبه ماشین آب بندی نمیشه!