اینجا بازارچه آب منگلی هاست...

با پیدا شدن قاتلان روح الله داداشی و دیده شدن ظاهر کج و معوج آنان در مقابل قوی ترین مرد جهان ، تراژدی عجیبی در ذهن هر مخاطب نقش می بندد.

ساده است اگر بپنداریم مرحوم داداشی قبل از کشته شدن کتک مفصلی به قاتلان خود زده است، ساده است اگر بپنداریم دعوا بر سر هیچ و پوچ بوده است، ساده است اگربپنداریم اصلا دعوا تقصیر مقتول بوده است و بالاخره  ساده است  اگر بپنداریم که قهرمانی جوانمرد و نرم خو،  قربانی تله نامردمانه ای از حسادت و کین شده است با قاتلانی که  مانند برادران آب منگل بعد از دریدن گلویش گفته اند :فرمون فرمون که می گفتن این بود؟!

اما حقیقت این تراژدی ورای این پندارهاست.حقیقت جائیست که فرهنگ  جوانان ما از آبشخور چاقو ودشنه وضرب و جرح، آب خورده است.

گرچه  خمیر مایه داش آکل ها و کا کا رستم ها از زمین تا آسمان با هم فرق دارد اما هردو قربانی یک فرهنگند و آن فرهنگ خشونت ورزیست.

این روزها که شیپور بد صدای خشونت در جامعه ما از پل مدیریت تا گلشهر کرج گوشها را کر کرده است.کمتر کسی است که از خود نپرسد چرا؟

چرا ما ایرانیان که همواره در تاریخ خود به جوانمردی، بردباری و صفات ممتاز انسانی شهره بوده ایم اینک با هر بوق نامربوط در پشت سر اتومبیلمان قداره به دست فریاد هل من مبارز سر می دهیم؟

حقیقت این است که شور جوانی و غرور و تعصب مخصوص این سنین در بین همه جوانان اقصا نقاط دنیا  مشترک است اما چرا این شور در جامعه ما در قالب دعواها و خشونت های خیابانی کانالیزه شده است؟

پاسخ روانشناسانه و جامعه شناسانه و حتی مسئولانه  به این سئوال آسان است اما قصد ما پاسخ دادن به این پرسش نیست که انبوه پاسخ های انباشته شده در دانشگاهها ، مطبوعات و صدا و سیما کم نیستند. اما گویا  قرار نیست این پاسخها مجال ظهور و التیام زخمهای عمیق فرهنگی جوانان ما را پیدا کند.

بی کاری گسترده ، عقده های اجتماعی ، اعتیاد، ......... وبالاخره رواج پنهان و ناخوداگاه  فرهنگ  خشونت ورزی، لمپنی و حق خود گیری منهای قانون ،توسط سینما و تلویزیون و برخی گروههای مرجع در جامعه مثل خانواده و هم محله ای ها می توانند پاسخهای سردستی و یا حتی عمقی باشند.

در جامعه فرهنگی ما که هنوز بهترین فیلم موج نو اش" قیصر" است  و پربیننده ترین برنامه شب عیدش "مردان آهنین".  قهرمانهای سینمای ارزشی و حتی برخی از سریالهای مناسبتی اش از بین افراد لوطی منش  گزینش می شوند وفیلمهای و سریالهای خارجی اش مملو از خشونت و اسلحه است. آیا الگوی پیشرو و مقبولی برای فرهنگ انسان سالم و به دور از الگو های  انحرافی لوطی منشی و لات مسلکی می توان یافت؟

آیا با دادن آمار اشتغال بالا در شش ماهه اول فلان سال  می توان جوانان را از چنبره باشگاههای آمپولی و ناندرلونی وخود نمایی های بدنی  و یا هپروت شیشه ای بر حذر داشت؟

متاسفانه به دلیل مشکلات اقتصادی - اجتماعی و معضل اشتغال، الگوهای موفقیت در جامعه ما از موفقیتهای مشروع اقتصادی به سمت موفقیت های مقطعی در عرصه خود نمایی بدنی و جنسی مثل بادی بیلدینگ دارویی ، ورزشهای رزمی ، کلکسیونری چاقو وشمشیر ،مدهای اجق و وجق و عملهای زیبایی و خالکوبی و.... منحرف شده است. ورقابت ها بر سر موفقیت در این آوردگاههای مقطعی اکثرا ناسالم و توام با عقده ها اجتماعی است.

کم نیستند جوانانی که پیدا و پنهان، شناخته و ناشناخته جان خود را بر سر هیچ و پوچ داده اند؛ بر سر مسئله ای که در یک فرهنگ دیگر شاید با یک لبخند و حتی یک ناسزا رفع و رجوع می شود.

وقت آن رسیده (یعنی دیر هم شده است)... که دلسوزان جامعه هر چه سریع تر نسبت به سقوط اخلاقی قشر جوان  و مخاطرات روانی آنان با نگاهی آزاد اندیش و آکادمیک  چاره اندیشی کنند.

وگرنه سهل است اگر بپنداریم با دستگیری چند شرور سابقه دار با طرح ضربتی، تمام خلافکاران قداره را غلاف کرده و جامعه از فردای آن روز گل و بلبل می شود. و یا با اعدام قریب الوقوع  این سه شرور دیگر چشم هیچ فرزندی به گلوی بریده  بریده پدرش نیافتد.

 

منبع خبر آنلاین...

http://wwww.khabaronline.ir/news-163190.aspx

/ 6 نظر / 18 بازدید
ترنج

دقیقا پلیس با چه اطمینانی میگفت از پیش طراحی شده نبوده اما باید دید ریشه ی این رشد ناگهانی نا امنی و خشونت تو چیه؟! فشار اقتصادی که رو مردمه به نظرم یه دلیلشه....البته گفتن گرمی هوا هم بی تاثیر نیست[نگران]

نیره

http://www.aftabnews.ir/vdcizuaz3t1apy2.cbct.html این لینک رو یکی از دوستانم برام گذاشته. بد نیست ببینی. فکر کنم پاسخ خیلی از سوالها توش باشه

doshanbe

قاتل تنها 18 سال دارد.............................

زینب

راست میگویی اگر همین الان در سریالهایی که هم اکنون در تلویزیون در حال پخش هستند دقت کنیم وفور این گونه شخصیتها به خوبی نمایان است که البته خیلی هم منفی به تصویر کشیده نشده اند 1-فردوس سریال ستایش 2-عماد و اسد سریال نابرده رنج 3-ناصر و فرخ سریال ساختمان پزشکان و خلاصه بسیاری دیگر متاسفم و بسیار متاسفم که دلسوزی وجود ندارد و همه یا به فکر پر کردن جیبشان و یا به فکر به کرسی نشاندن حرف خود و لجبازی با دیگرانند و متاسفانه این تراژدی است که تازه شروع شده. در بین دوستان و اطرافیان خود نگاه کنیم و ببینیم چند نفر یا خانواده را میشناسیم که موقعیت رفتن از مملکت گل و بلبل را داشته اند و نرفته اند که البته دوری از وطن و خانواده و دوست داشتنی ها برای همه سخت است.گاهی اینقدر به این چیزها فکر میکنم که احساس میکنم مغزم دارد منفجر میشود.

doshanbe

zeinab! farokh to seryale sakhteman pezeshkan nadarima! firooz hastesh fek kona!:D khastam begam man mibinam seryala ro:D paat behtare?

زینب

قربونت برم مرضی جون بهترم ولی دعا کن مشکل اساسی نباشه.فرخ دوست ناصره که همش میگه چی داداش. آره ببین سریال خوبیه جامعه کنونی ما رو خوب به تصویر کشیده.