ایران، تیمارستان می شود!

 روند بیماری روانی در میان ایرانیان، رو به افزایش است.

یک سوم ایرانی‌ها بیمار روانی هستند.

محققان سلامت روان اعلام کرده‌اند 25 میلیون ایرانی بیماری روانی دارند. ضمن اینکه مردم از ترس "انگ خوردن" برای درمان خود، کاری نمی‌کنند.
محققان می‌گویند یک سوم از جمعیت ایران، بیماری روانی دارند. به گفته یک عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، 35 درصد از مردم ایران، دچار بیماری روانی هستند.

این موضوع در نشست "تجربیات جهانی و نگاهی همه جانبه به پیشگیری از کودک‌آزاری" مطرح شد. جایی که مقامات رسمی قوه قضائیه نیز حضور داشتند. در این نشست، دکتر دماری، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، روند بیماری روانی در میان ایرانیان، همچنان رو به افزایش است.

این استاد دانشگاه توضیح داد: "سال 79 شیوع بیماری‌های روانی 21 درصد بود در حالی که اکنون این رقم به 34 و 9 دهم درصد افزایش یافته است و طبق پیمایش‌های کشوری و داده‌های اولیه این روند رو به افزایش است."

وی با انتقاد از سیاست‌های کلان کشور در زمینه سلامت روانی شهروندان، افزود: "در سیاستگذاری‌های کلان کشور، بعد اجتماعی و معنوی رها شده است."

به گفته وی، در رتبه‌بندی نشاط ملت‌های جهان، در سال 2006 رتبه ایران در میان 170 کشور 96 بود. اکنون با توجه به اینکه در نمودار توزیع جمعیت ایران بیشتر به سمت سنین بالای دوره جوانی متمایل است، می‌توان محاسبه کرد در ایران بیش از 25 میلیون بیمار روانی در کنار همدیگر و افراد سالم، زندگی می‌کنند. 
 
 در سال 88، اصلی‌ترین عامل شکایات مردم از همدیگر، "ضرب و جرح" بوده که نشان می‌دهد آستانه تحمل افراد به دلیل مشکلات فراوان زندگی، به شدت پایین آمده. این مشکلات، هم اکنون سلامت ایرانیان را نیز به خطر انداخته و امروز اعلام می‌شود بیش از یک سوم ایرانیان، بیمار روانی‌اند.
 

بیماری‌های روانی، اولین عامل بیماری در ایران

محققان و چهره‌های دانشگاهی بارها هشدار داده‌اند تهدید سلامت ایرانی‌ها، ابتدا با بیماری‌های روانی انجام می‌شود. مدیر گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می‌گوید: "بیشترین بار بیماری‌ها در ایران به بیماری‌های روانی، حوادث و تصادفات و امراض قلبی- عروقی اختصاص دارد."

شهرام خرازی‌ها، اصلی‌ترین عوامل مربوط به شیوع بیماری‌های روانی را متوجه بخش دولتی عهده دار سلامت مردم می‌داند: " نبود برنامه‌ای مشخص در این زمینه از سوی وزارت بهداشت، ضعف نظارت، اجرا نشدن قوانین و ضوابط موجود سر راه ساماندهی بیماری‌های روانی در کشور است."

این چهره دانشگاهی همچنین، فرار مردم از مراجعه به مراکز مشاوره روان‌پزشکی به علت انگ این بیماری را از جمله دلایل افزایش این مشکلات می‌داند.

به گفته خرازی‌ها: "‌عمده برنامه‌های کشوری در برخی حوزه‌های خاص- و نه همه حوزه‌های سلامت روانی و اجتماعی- تعریف شده و معطوف کودکان، زنان و سالمندان است و به سلامت روان مردان جوان و میانسال و اختلالات جنسی با منشاء روانی که تهدیدگر زنان و مردان در گروه‌های سنی مختلف هستند، تبعات روانی منفی تجرد در این برنامه‌ها توجه چندانی نشده و نمی‌شود."

این عضو هیأت علمی دانشگاه با انتقاد از تغییرات اخیر در ساختار سلامت وزارت بهداشت، معتقد است: "‌وزارت بهداشت چندی پیش در ساختار جدید خود، دفتر سلامت روانی - اجتماعی و اعتیاد را به حاشیه راند و فعلاً باید منتظر نتایج دورخیز این وزارتخانه برای ایجاد تحولی تازه در عرصه نظام سلامت و پرداختن بیش از پیش به بهداشت روان آحاد مردم ماند."

محققان می‌گویند بیماری‌های روانی یکی از عوامل اصلی بروز جرایم و ناهنجاری‌های اجتماعی مانند کودک‌آزاری، خشونت‌های خیابانی، قتل و حتی اختلافات مالی است. گفته می‌شود در سال 88، اصلی‌ترین عامل شکایات مردم از همدیگر، "ضرب و جرح" بوده که نشان می‌دهد آستانه تحمل افراد به دلیل مشکلات فراوان زندگی، به شدت پایین آمده. این مشکلات، هم اکنون سلامت ایرانیان را نیز به خطر انداخته و امروز اعلام می‌شود بیش از یک سوم ایرانیان، بیمار روانی‌اند.
 
 
 
/ 6 نظر / 19 بازدید
فهیمه

سلام. واقعا ریشه ی این همه ناهنجاری چیه؟؟ جزعدم ناراضایتی؟نارضایتی ازخود...جامعه...وضعیت مالی عاطفی و این ها ازنظر من یک سر منشا دارند که معذروم ازگفتن

doshanbe

بابا باید واسه این پرشین بلاگ هم یه لایک بذارن! من کامنتاتونو لایک کنم دیگه کامنت نذارم!! با نیزه کملا موافقم... البته خشونت همه جاییه... مثلا من همین امروز یه صحنه دیدم که یکی از بدترین صحنه های عمرم بود! یه سیاهه داشت یه دختر هلندی رو به قصد کشت میزد! انقدر داد زدیم تا ولش کرد... می کوبیدش به دوچرخه های توی خیابون... امروز کاملا حس نا امنی کردم... توی اون کوچه شلوغ وقتی اون پسر داشت اون دختره رو می زد... و ما سه زن تنهای مسلمان بودیم که وقتی فریاد زدیم اون به ما فحاشی کرد... و زن رو کشید برد توی خونه تا بازم بزندش...

فهیمه

سلام خانم سلیمی عزیز با حرف شما تا حدی موافقم اما منظورم من از معذور بودن این قضیه نبود... همین مسئله ی که شما فرمودین هم ناشی از اون ریشه ی اصلی میشه نه اینکه بترسم از گفتنش اما اینقدر تو این دو سال و خورده ای بحث کردم سر این مسائل که شده قضیه نرود میخ آهنین در سنگ

فهیمه

این مسئله ی سرکوب مسائل جنسی و به قول شما شهوت که در خارج وجود نداره اما اونجا هم این مسائل رومیبینیم..البته اونجا جامعشون اسم اسلامی رو یدک نمیکشه میشه گفت که چوناز خدا دورن و این حرفایی که گوشمون ژر ازشون باعث شده اما ایران چی؟جمهوری اسلامی ایران چی؟

زینب

هیچی فهیمه جان.تو کامنتی که برای پست مرضیه گذاشتم گفتم.فقط باید شبانه روز دعا کنیم خدا کمکمون کنه لا اقل تو این منجلابی که هر روز تعداد بیشتری آدمن رو میکشه تو خودش گرفتار نشیم و از توجیه همه همین طورند نجات پیدا کنیم.

از دوستان

آخ جان. فكر مي كردم تنها تر از اين حرفا باشم.